Ako vybrať barové stoličky: Detaily, ktoré rozhodujú

04 August 2020
Ako vybrať barové stoličky: Detaily, ktoré rozhodujú
Zariaďujete bar, reštauráciu či kaviareň s barovým sedením? Výber barových stoličiek, ktoré budú pohodlné, bezpečné a zároveň štýlové, nenechajte na poslednú chvíľu. V interiéri môžu zastávať funkciu výrazného prvku, ktorý poteší milovníkov dizajnu aj praktickosti. Ktoré atribúty by ste si mali všímať pri ich výbere?

Barové stoličky sú často umiestnené tak, že sú jedným z prvých interiérových prvkov, ktoré návštevník všimne pri vstupe do baru či kaviarne. Vedia dotvoriť atmosféru originálnym prevedením, lákať hostí sadnúť si a užívať si večer tam, kde to žije. Pri nesprávnom výbere však môžu hostí z podniku aj odlákať. Ako si ich správne vybrať?

Správna výška

Klasická barová stolička má výšku 75 – 80 centimetrov. Tá sa mení aj v závislosti do toho, či je vybavená opierkou, alebo nie. Modely s opierkou sú vysoké zvyčajne 75 – 77 centimetrov, modely bez nej 78 – 80 centimetrov. Ideálna výška barového pultu je o cca 35 centimetrov viac ako má samotná stolička. Prečo? Táto výška zaručí, že sa pri pulte pohodlne stojí aj konzumuje jedlo. Ak však barový pult stojí na vyvýšenom pódiu, zohnať vhodné stoličky môže byť problém.

 

Z konštrukčného hľadiska by modely k barom vyšším ako 120 centimetrov museli byť hlboké aspoň 100 cm, aby boli stabilné. Také kusy sa však sériovo nevyrábajú. A čo priečka na umiestnenie nôh? Tá by mala byť vo výške cca 28 až 33 centimetrov od zeme. Tiež dbajte na jej dostatočnú šírku a pevnosť, aby na stoličku bezpečne dosadli aj nižší hostia. Ak volíte prevedenie stoličiek bez opierky, myslite na háčiky určené na zavesenie kabeliek či sák pod barom.

Výber materiálu

Drevené, kovové, čalúnené alebo plastové? Výplň sedáku sa bude líšiť v závislosti od zariadenia zvyšku interiéru. Odrazte sa najskôr od toho, či si želáte stoličky čalúnené alebo bez neho. Čalúnenie je pohodlné pre hostí, no náročnejšie na údržbu – je preto vhodnejšie k barom, kde sa často nekonzumujú jedlá a nedochádza k ich znečisteniu.

Dizajn a štýl

Barová stolička je dominantný prvok interiéru. Prispôsobte jej dizajn a štýl zvyšku nábytku v priestore. Nebojte sa ani farieb. Ak máte prevádzku zariadenú v chladnom škandinávskom štýle, čo keby ste ju oživili výraznými barovými stoličkami v žiarivej žltej farbe?

Pohodlie a bezpečnosť

S opierkou či bez? Túto dilemu nevyriešime za vás – závisí od zamerania podniku, štýlu reštaurácie a tiež cieľovej skupiny, ktoré vašu prevádzku navštevuje. Môžeme sa však pozrieť na ich výhody a nevýhody.

Barová stolička bez opierky:

- je vhodnejšia do menších priestorov, ktoré opticky odľahčí

- hodí sa do podnikov ponúkajúcich rýchle občerstvenie alebo reštaurácií s obedovým menu, kde zákazník konzumuje jedlo naklonený nad barom a nepotrebuje oporu chrbta

- je menej vhodná do priestorov s nižšou intenzitou osvetlenia, kde môže byť v niektorých prípadoch nebezpečná

Barová stolička s chrbtovou opierkou:

- je vhodná do podnikov a kaviarní, na miesta, kde chcete prilákať zákazníkov posedieť pri bare, relaxovať a stráviť tu aj niekoľko hodín

- je pohodlnejšia a bezpečnejšia

- pri barových stoličkách s opierkami musíte rátať s väčším rozptylom rozmiestnenia – niektoré modely sú ťažkopádnejšie a zaberajú viac miesta

Dobré rady:

- Stoličkám venujte náležitú starostlivosť. Pravidelne kontrolujte pevnosť spojov, pripevnenie opierky aj priečky na nohy.

- Ak ste si vybrali čalunené stoličky, pravidelne ich ošetrujte prípravkami, ktoré odpudzujú nečistoty a osviežujú textilné materiály.

- Barové stoličky najlepšie ukážu, ak sú úhľadne zoradené čakajúc na nových hostí. Uprataný nábytok nemalou mierou svedčí o kvalite obsluhy a úrovni podniku.

 

Ak si dáte pri výbere barových stoličiek pozor na toto, hostia aj vy budete spokojní.