Ako vybrať barové stoličky? Okrem dizajnu myslite aj na čísla

04 August 2020
Ako vybrať barové stoličky? Okrem dizajnu myslite aj na čísla
Otvárate, zariaďujete či rekonštruujete bar alebo pub? Skôr, než začnete v hlave zostavovať ponuku miešaných drinkov, venujte dostatok času výberu zariadenia. Práve pohodlie barových stoličiek, ich dizajn a vhodné skombinovanie s barovými pultami do značnej miery prispeje k pohodliu hostí. A to rozhodne o tom, koľko času u vás strávia a či sa radi vrátia.

Základom kvalitného barového sedenia je bezpečná a pohodlná stolička. Pri jej výbere by ste sa nemali v prvom rade pozerať na cenu, ale na prevedenie. Premyslený dizajn, použitie odolných materiálov a stabilita sú základné vlastnosti, ktoré by mala barová stolička spĺňať. Nezabúdajte, že zariadenie baru je síce vyššia prvotná investícia, no dlhodobá. A čím kvalitnejší nábytok vyberiete, tým dlhšie vám bude slúžiť.

Materiál barových stoličiek

Na trhu dnes nájdete chrómové, nerezové či drevené barové stoličky, nechýbajú ani barové stoličky s čalúnením či bez alebo odolné plastové modely barových stoličiek. Tie sú čoraz populárnejšie – jednoducho sa čistia a udržiavajú, ľahko sa s nimi manipuluje a potešia aj priaznivou cenou. Pri výbere materiálu však zohľadnite celkovú architektúru priestoru. Či už zariaďujete bar, pub alebo nočný klub, barové sedenie je výrazným dizajnovým prvkom. Vo väčšine prípadov nič nepokazíte obľúbenými klasickými celodrevenými/drevenými stoličkami bez čalúnenia.

 

Pri výbere barových stoličiek zohľadnite tiež výšku pultu. Pripravili sme pre vás jednoduchú číselnú pomôcku, ktorá vám pomôže pri výbere správnych rozmerov.

Matematika pri výbere barových stoličiek:

- po zasunutí barovej stoličky pod barový pult by mala zostať medzi doskou a sedadlom medzera aspoň 25 – 30 centimetrov

-  k baru vysokému 90 cm potrebujete približne 65 – 70 cm vysokú stoličku, k vyššiemu barovému pultu (okolo 110 cm), stoličku s výškou cca 70 – 80 cm.

- minimálny rozostup medzi barovým sedením by mal byť 55 centimetrov – od lakťa po lakeť hostí

S opierkou alebo bez?

Chrbtová opierka zabezpečí okrem pohodlia aj vyššiu bezpečnosť barového sedenia. Barový nábytok  s operadlami pôsobí robustnejšie a nedá sa kompletne zasunúť pod barový pult. Preto nie je vhodný napríklad do úzkych priestorov. Kompromisným riešením sú napríklad barové stoličky s nastaviteľnou výškou, ktoré môžete v prípade potreby ukryť pod pult.

 

V stiesnených priestoroch, kde sú barové stoličky umiestnené tesne vedľa seba, odporúčame voliť skôr barové sedenie bez chrbtovej opierky a aj bez opierok na ruky – je pohodlnejšie pri sadaní aj zosadaní pre rôzne typy postavy a opticky prevzdušní priestor.

 

Chcete pomôcť s výberom barovej stoličky či iného zariadenia do vášho podniku? Radi vám pomôžeme na www.dublino.sk.