Vážení zákazníci,

Dňa 2.12.2022 ( piatok ) bude Showroom v Košiciach zatvorený z dôvodu čerpania dovolenky.

Tešíme sa na vás 5.12.2022

Ako vyzerá ideálny barový pult a vhodná barová stolička?

04 August 2020
Ako vyzerá ideálny barový pult a vhodná barová stolička?
Možnosti použitia barových pultov sú pomerne rozmanité - a každá jednotlivá situácia si vyžaduje o niečo odlišný dizajn pultu a iný typ barových stoličiek. Ako teda vytvoriť ideálny barový pult a vybrať k nemu vhodné barové stoličky?

Základná schéma riešenia barových pultov

Barové pulty sú na trhu dostupné aj ako prefabrikovaný nábytok. Profesionálne barové pulty však bývajú zväčša vyrábané na mieru konkrétnemu interiéru a sú šité účelu použitia. Iný pult sa totiž hodí pre kokteilový bar, iný zas pre kaviareň alebo pre rýchle občerstvenie.

Pokiaľ ide o vybudovanie obyčajného domáceho baru, bude úplne postačovať jeho jednoducho riešená konštrukcia. Profesionálne barové pulty je ale nutné koncipovať sofistikovanejšie, keďže musia byť uspôsobené hneď viacerým funkciám. Profesionálne barové pulty sa skladajú z 3 základných častí:

  • Konzumačnej dosky pre zákazníkov
  • Pracovnej dosky
  • Úložných priestorov

Konzumačná doska je najvrchnejšou časťou barového pultu a slúži na servírovanie občerstvenia pre hostí. Výška dosky sa bežne pohybuje v rozmedzí 100 až 115 centimetrov. Nie je to ale dogma, ktorá sa musí bezpodmienečne dodržiavať. V podnikoch možno naraziť aj na barové pulty, ktoré sú vyššie aj nižšie. Je odporúčané, aby konzumačná doska presahovala stenu pultu u stoličiek zhruba o 22 centimetrov - kvôli vytvoreniu priestoru pre nohy hostí a na zabezpečenie pohodlného sedenia. Konzumačná doska by sa mala nachádzať cca 20 až 35 centimetrov nad sedačkou barovej stoličky.

Pracovná doska slúži barmanom na prípravu drinkov a iného občerstvenia pre zákazníkov. Musí byť dostatočne veľká, nerezová a umývateľná. Mal by do nej byť osadený prívod elektriny a vody (teplej i studenej). Tiež by bolo dobré, aby boli súčasťou pracovnej dosky integrované prevádzkové úložné priestory na fľaše, poháre, pracovné pomôcky a suroviny + chladené priestory na ľad. Na pracovnej doske musí byť vyčlenené miesto aj na ďalšie barmanské prístroje, napr. na lis na ovocie, mixér či kávovar. A zároveň musí barmanovi zostať dostatok voľného priestoru na jeho prácu.

Úložné priestory sa väčšinou nachádzajú v spodnej časti pultu a vo vitrínach na stene za barovým pultom. Časť z týchto úložných priestorov by mala byť chladená.

Konštrukcie pultov a najčastejšie používané materiály

Barové pulty bývajú najčastejšie zhotovované na murovanej, kovovej alebo drevenej konštrukcii.

Na plášť barového pultu možno použiť celý rad materiálov. A to napríklad drevo, lamino, dyhu, umelý alebo prírodný kameň, sklo či kov. Jednotlivé materiály možno medzi sebou kombinovať, avšak vždy tak, aby navzájom dokonale ladili.

Z hľadiska estetickej stránky barového pultu je asi najdôležitejšia konzumačná doska. Aj tu je možné vyberať z mnohých typov materiálov. Dôležité je, aby barová doska bola kvalitná, vysoko odolná a ľahko umývateľná. Na jej zhotovenie sa najčastejšie používa drevený masív. Jeho lacnejšou, no zároveň jednoduchšie udržiavanou alternatívou, sú drevotrieskové materiály s povrchovou úpravou dokonale imitujúcou masívne drevo ako napríklad laminát. Populárne sú však aj kompaktné dosky, ktoré svojim vzhľadom imitujú kameň.

Ponuka barových stoličiek je skutočne rozmanitá

Výber barových stoličiek je pestrý. Na trhu sú totiž dostupné rôzne typy stoličiek vyrobených z množstva materiálov. Najpopulárnejšie sú chrómové, nerezové, plastové či tradičné drevené barové stoličky, alebo barové stoličky vyhotovené z kombinácie týchto materiálov. Barové stoličky majú tiež viaceré konštrukčné prevedenia, a to stojace na štyroch nohách alebo na jednej nohe, stoličky teleskopické alebo s fixnou výškou, stoličky čalúnené či nečalúnené, stoličky s opierkou na chrbát aj bez opierky.

Čo zohľadniť pri výbere barových stoličiek?

Barové stoličky nielenže musia zodpovedať výške barového pultu (pozri vyššie), ale musia s ním a zvyškom interiéru aj dokonale esteticky ladiť. Ako súčasť barovej stoličky by nemala chýbať ani opierka na nohy - a ak nie je na stoličkách, tak by opierkou na nohy mal byť opatrený samotný barový pult. Veď ak majú zákazníci počas sedenia svoje pohodlie, pravdepodobne pri pulte zotrvajú dlhšie.

A práve preto na ešte väčšie umocnenie pohodlia je vhodnejšie zvoliť radšej čalúnené barové stoličky. K barovým pultom, pri ktorých predpokladáme, že budú hostia sedieť len krátko, volíme barové stoličky skôr s ohľadom na praktickosť (umývateľnosť a odolnosť). Napríklad do disco barov.

Na záver jedna dôležitá rada: Barové stoličky nesmú byť príliš blízko seba, aby hostia mali dostatok priestoru na nasadnutie a zosadnutie.