Chcete si otvoriť kaviareň? Poradíme vám, ako na to

04 August 2020
Chcete si otvoriť kaviareň? Poradíme vám, ako na to
Patríte aj vy medzi nadšencov, ktorí vždy túžili robiť radosť ľuďom vlastnou kaviarňou? Pripravte sa na to, že splniť si sen je náročnejšie, ako sa to na prvý pohľad vyzerá. Ak vypracujete dôkladný plán, dáte si záležať na výbere vhodného miesta, splníte všetky legislatívne náležitosti, kaviareň vkusne zariadite a nepodceníte marketing, ste na najlepšej ceste uspieť. Kde začať?

Chcete kaviareň? Najprv si urobte plán

Každý cieľ sa lepšie plní s dôkladným plánom. Nestačí sa jedno ráno zobudiť, povedať si: „Chcem kaviareň,“ a prenajať si prvý voľný priestor, ktorý uvidíte. V tejto predprípravnej fáze si musíte odpovedať na tie najdôležitejšie otázky. Ktoré to sú?

 

Aká bude moja cieľová skupina – zameriam sa na mamičky s deťmi, ľudí, ktorí v kaviarni pracujú alebo na hipsterov? Koľko peňazí môžem do splnenia svojho sna investovať? Kedy plánujem otvoriť? Chcem predávať iba dobrú kávu, alebo k tomu pridám aj skvelé koláče a sendviče? Čím dôkladnejšie si premyslíte, ktorým smerom sa chcete uberať, tým úspešnejšia vaša kaviareň bude. 

 

Nájdite pre kaviareň skvelé miesto

Nie je celkom pravda, že úspech kaviarne stojí a padá na dobrej lokalite, no vie vám hlavne v začiatkoch pomôcť s vyššou návštevnosťou. Miesto v centre mesta alebo v nákupnom dome, okolo ktorého denne prejdú tisícky ľudí, je atraktívne a vyhľadávané. Samozrejme, v porovnaní s ostatnými lokalitami počítajte s vyšším nájmom.

 

Takáto lokalita však automaticky nezaručí úspech, o ten sa musíte postarať vy – kvalitnými produktami, ústretovou obsluhou, čistotou priestoru či vytváraním sezónnych noviniek. Aj mimo centra však nájdete priestory s obrovským potenciálom – ak objavíte miesto s vlastnou záhradou, v ktorej hostia nájdu súkromie, ľudia za vami radi prídu. Samozrejme, pri výbere lokality musíte zohľadniť vašu cieľovú skupinu a finančné možnosti.

 

Aké povolenie potrebujete na otvorenie kaviarne

Medzi najmenej obľúbené časti otvárania kaviarne patria tie formálne a legislatívne. Čo všetko musíte splniť?

 

Právna forma podnikania

Kaviareň môžete prevádzkovať iba pomocou právnej formy podnikania. Medzi tie najlepšie patrí živnosť (fyzická osoba) a spoločnosť s ručením obmedzeným (právnická osoba). Aj keď živnosť je jednoduchšie založiť, lepšou formou pre vedenie kaviarne je s. r. o., pri ktorej za svoje záväzky neručíte celým svojím majetkom, ale iba majetkom spoločnosti.

 

Aké predmety si zapísať? Určite by vám nemali chýbať tieto:

 • kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
 • poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu
 • organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí
 • výroba nápojov
 • sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
 • sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu
 • poskytovanie obslužných služieb pri kultúrnych a iných spoločenských podujatiach
 • výroba pekárskych a cukrárenských výrobkov

 

Povolenie od hygieny

Pre otvorenie kaviarne je veľmi dôležité povolenie od regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Okrem toho musíte mať ako majiteľ či prevádzkar aj Osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažnej činnosti pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov. Aby ste toto osvedčenie získali, musíte absolvovať kurz a skúšku odbornej spôsobilosti. Okrem toho je podmienkou mať aj vhodne upravené priestory kaviarne (sklady, WC) a je potrebné, aby ste ďalšie náležitosti spĺňali vy aj vaši zamestnanci. Viac o tejto problematike sa dočítate vo Vyhláške Vyhláška 533/2007 o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania.

 

Plánujete predávať aj alkohol? Navštívte colnicu

Nie v každej kaviarni si môžete kúpiť alkohol, no ak ho plánujete predávať, pripravte sa na návštevu colného úradu. Tam podáte žiadosť o vydanie povolenia na predaj spotrebiteľského balenia liehu. Ak toto povolenie získate, budete musieť viesť evidenciu podľa Zákona č. 105/2004 Z. z.

 

Registračná pokladňa

Okrem kúpy registračnej pokladne máte povinnosť viesť knihu elektronickej registračnej pokladnice a tlačiť denné uzávierky. Registračnú pokladňu si však ešte pred prvým vytlačením bločku musíte zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade.

 

Ako je to s hudbou v kaviarni

Hudba ku kaviarni neodmysliteľne patrí a ak plánujete mať zapnutý aj televízor, SOZA vám výšku poplatkov určí nielen podľa množstva prehrávačov a televízorov, ale aj podľa rozlohy kaviarne a počtu miest na sedenie. 

 

Vlastní zamestnanci

Ak plánujete zamestnávať personál (nie na živnosť), musíte sa zaregistrovať ako zamestnávateľ v sociálnej poisťovni a posielať mesačné výkazy.

 

Aké ďalšie náležitosti musíte splniť

 • označiť prevádzkareň obchodným menom podnikateľa
 • oznámiť zriadenie prevádzkarne miestne príslušnému živnostenskému úradu, a to najneskôr v deň jej zriadenia
 • oznámiť zriadenie prevádzkarne miestne príslušnému daňovému úradu, a to najneskôr do 30 dní od jej zriadenia (túto povinnosť si možno splniť aj za pomoci jednotného kontaktného miesta),
 • požiadať miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (tzv. „hygienu“) o vydanie záväzného stanoviska k žiadosti na uvedenie priestorov do prevádzky ešte predtým, než sa v prevádzkarni začne vykonávať podnikateľská činnosť;
 • oznámiť zriadenie prevádzkarne na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade najneskôr do 5-15 dní (v závislosti od konkrétnej obce) predtým, než sa v prevádzkarni začne vykonávať podnikateľská činnosť
 • splnenie podmienok BOZP a požiarnej ochrany
 • prihlásiť sa k platbe za komunálny odpad
 • ak chcete používať reklamné plochy (tabule, áčka), potrebujete získať povolenie

 

Zariaďte kaviareň tak, aby sa k vám hostia vracali

Dajte si záležať na tom, aby vaša kaviareň už na prvý pohľad lákala hostí k jej návšteve. Na čo si dať pozor? Začnite precíznym dizajnom – nechajte si navrhnúť logo a vizuálnu identitu vrátane nápojového lístka profesionálnym grafikom. Zabudnite na polepy výkladov a vpusťte dnu svetlo, ktoré vašu kaviareň opticky zväčší. Mnoho podnikateľov sa snaží ušetriť na personále, to však nie je správna cesta. Sú to práve zamestnanci, ktorí tvoria srdce vášho podniku. Vyberte si tých najlepších, kvôli ktorým sa ľudia radi vrátia a nebojte sa ich zaplatiť. A čo samotné zariadenie?

 

Najdôležitejšou radou je nešetriť tam, kde sa to neoplatí. Ak investujete do kvalitného nábytku a kávovaru, vyplatí sa vám to. Zariadenie kaviarne vyberajte tak, aby malo dušu – je už na vás, či sa vydáte cestou škandinávskeho minimalizmu, historickej majestátnosti či modernej atmosféry. Dbajte však na to, aby sa hostia u vás príjemne cítili – rešpektujte súkromie ľudí a sedenie netlačte priveľmi na seba (to ocení aj personál), myslite na detaily ako živé kvety na stole či polička s knihami, neváhajte a vytvorte kútik s pohodlným kreslom a gaučom, v ktorom si hostia oddýchnu. Urobte maximum pre to, aby sa do vašej kaviarne ľudia vracali s radosťou.

 

Mať najlepšiu kávu nestačí, nepodceňujte marketing

V dnešnej dobe vyložiť „áčkovú“ tabuľu s kriedovým nápisom „Najlepšia káva v meste“ skutočne nestačí. Ani vtedy, ak by to bola skutočne pravda. Aj tie najlepšie výrobky bývajú často prevalcované horšími, ktoré majú lepšiu reklamu a PR. Nešetrite tam, kde sa to neoplatí – nechajte profesionálneho fotografa nafotiť priestory kaviarne, vašu kávu a ďalšie prezentačné snímky. Týmito zábermi sa prezentujte na sociálnych sieťach – chýbať by vám nemal Facebook ani Instagram.

 

Ak si s marketingom neviete dať rady, dnes nájdete množstvo agentúr či šikovných ľudí na voľnej nohe, ktorí vám za prijateľné ceny pomôžu rozbehnúť biznis. Čím ešte zaujať? Okrem kávy ponúkajte hosťom aj pridanú hodnotu – organizujte vo svojom podniku zaujímavé akcie ako degustácie (nielen kávy), zabavte hostí vedomostným kvízom, koncertmi v komornej atmosfére, workshopmi viazania kytíc alebo čímkoľvek, čo vám pomôže pritiahnuť ľudí a nadviazať s nimi bližší vzťah. Pretože pre vašu kaviareň nie je nič lepšie, ako vytvorenie silnej komunity.

 

Chcete si zariadiť priestor s jedinečnou atmosférou? Objavte skvelé zariadenie do kaviarne v našej ponuke