Na čo si dať pozor pri výbere stolových nôh

04 August 2020
Na čo si dať pozor pri výbere stolových nôh
Vyberiete si stolovú nohu, doplníte ju vrchnou doskou a váš vysnívaný stôl je na svete. Nie je to však úplne takto jednoduché. Estetické hľadisko je dôležité, ale hľadieť musíte aj na to praktické. Na čo si dať pozor pri výbere stolových podnoží?

Najprv rozmer a využitie stola

Univerzálna odpoveď na otázku "aká stolová noha je najlepšia" neexistuje. Pri jej výbere musíte zohľadniť množstvo faktorov - od výšky rozpočtu cez využitie stolov až po ich rozmery. Pri výbere vhodnej podnože začnite jej použitím - upevníte na ňu stolovú dosku, ktorá budete používať iba v interiéri? Alebo ich umiestníe do vonkajších priestorov či aj aj?

 

Hmotnosť stolových nôh sa líši podľa kvality vyhotovenia a zvoleného materiálu – sklopné podnože majú do 6 kg a dokážete s nimi ľahšie manipulovať. Ak hľadáte stolovú nohu do interiéru, s ktorou nebudete hýbať, siahnite po masívnejších a stabilnejších liatinových podnožiach.

Aký materiál podnože zvoliť

Pri tejto otázke sa hlási hlavne rozpočet, nie je to však iba o ňom. Samozrejme, ak ste limitovaní financiami, musíte hľadať medzi lacnejšími variantmi. To však neznamená, že si kúpite nekvalitu – nie je však prekvapením, že v porovnaní s drahšími podnožami majú tie lacnejšie kratšiu životnosť.

 

Rozdiel je napríklad v tom, že kvalitnejšie stolové nohy majú sklopný mechanizmus z hliníka prípadne liatiny, tie lacnejšie iba z plastu. Ďalšou nevýhodou lacnejších verzií sú chýbajúce alternatívne rozmery napríklad pre nižší či barový stôl. Ak viete, že stoly budete často skladať a prenášať, pre vašu spokojnosť odporúčame navýšiť rozpočet.

Pri výbere stolových nôh rozmýšľajte prakticky

Potrebujete stoly skladovať? V tom prípade sú pre vás vhodnejšie sklopné stolové podnože, ktoré pri skladovaní zaberú menej miesta. Zároveň sú tieto nohy prispôsobené tomu, aby ste ich mohli k sebe bližšie prisunúť. Chystáte aj barový pult? Pred kúpou stolových nôh si skontrolujte, či v ponuke sú aj vyššie podnože rovnakého dizajnu – nech nemáte v kaviarni či kancelárii zbytočne estetický chaos.

 

Ak vyberáte stolové nohy pre exteriérové stoly, myslíte na svoje pohodlie pri manipulácii a radšej zvoľte ľahší variant. Nezabudnite zohľadniť ani materiál, z ktorého sú podnože vyrobené – niektoré sú určené iba do interiéru, iné do exteriéru a časť z nich je univerzálna. Musíte počítať s tým, že interiérové stolové nohy vám po pár mesiacoch na terase začnú korodovať. Preto pri ich výbere myslite hlavne prakticky, aby ste si vybrali tie, ktoré najviac vyhovujú vaším potrebám.

 

Podnože aj stolové dosky nájdete v našej ponuke.