Príbeh miesta, kde už od pradávna chodili páni noblesne upravení

01 December 2020
 Príbeh miesta, kde už od pradávna chodili páni noblesne upravení
Barber shop, či banka? • Ako sa tvoril priestor, ktorý dýcha netradičnou atmosférou • Dizajnér, ktorý rešpektuje históriu aj súčasnosť

Príbeh jedného z najpopulárnejších holičstiev, na rohu Farskej ulice v Nitre, sa začal zhruba pred dvomi rokmi, keď dizajnér Michal Staško dostal do rúk zaujímavý projekt. Mal navrhnúť interiér barber shopu, ktorý sa mal netradične prepojiť s kaviarňou.


Dnes sme už pomerne zvyknutí na množstvo holičstiev, ktoré pod novodobým názvom „barber shop“ rastú ako huby po daždi. Interiéry sú zvyčajne minimalistické, industriálne ladené. Niečo ako hipsterský hit, no pravdou je, že sa muži začali o seba viac starať, dbať o svoj vzhľad a tak ako ženy, doprajú si aj oni dnes trochu relaxu v príjmenom priestore holičstiev. 

Čo Michala inšpirovalo a ako autenticky zariadil tento priestor?


V historickej Nitre, na rohu Farskej ulice, kde sa od pradávna pohybovali farári, ktorí sa vždy dobre o seba starali, chodili čistí, upravení, oholení, aby boli vzorom pre ľudí, sa prebudila myšlienka nazvať priestor barbershopu presne podľa tejto symbolickej skutočnosti. Jednoducho Barber shop a cafe Farská.

 

Veľmi rýchlo sa stal populárnym a priestory už zrazu nestačili. Priamo oproti však ostala voľná budova bývalej banky. Majitelia sa preto rozhodli Barber shop oddeliť od kaviarne a presunúť ho do nových priestorov. „Samotné priestory na mňa začali rozprávať svojou rečou. Sú to priestory bývalej banky, ktorá tam sídlila niekedy v medzivojnovom období a to na mňa dýchalo takou noblesou a honosnou atmosférou.“ hovorí dizajnér Michal Staško.Budí dojem luxusu, ktorý je v interiéri dotvorený samotným nábytkom, farbami a doplnkami.


 V horných bytoch rovnakej budovy sa práve v tom čase diala rekonštrukcia a tam Michal stretol partičku maliarov, ktorí oškriabávali steny od pôvodných omietok a malieb. Maľovky mohli byť 50 až 70 ročné, ale ako sa nimi preškriabávali, napadlo ho ísť presne týmto smerom a priznať históriu všetkých náterov. Autenticky oškriabané steny teda zostali a priestor dostal okamžite identitu. Interiérový dizajnér akceptoval históriu a charakter priestoru kde sa už desiatky rokov niečo odohrávalo. Predsa len, bola to banka, kde chodili noblesní páni, dobre oblečení a upravení a to sa pre barber shop dokonale hodí. Barber shop pôsobí veľmi honosne a práventúto atmosféru dotvoril samotný nábytok a farby použité v interiéri.


Od pôvodného zadania sa idea posunula nečakaným smerom


"Obyčajný" barber shop zrazu vyzerá úplne inak ako sme zvyknutí. Navštevujú ho dnes aj ženy, zvyčajne tie, ktoré preferujú krátke praktické strihy, či jednoduché účesy. Stroho poňatý minimalistický interiér tu teda nenájdete.

Interiér dostal nový rozmer v dizajnovom ponímaní, ktorý samotný autor nazval ako „vintage glam“. Kryštáľový luster pochádza od slovenského výrobcu a pre jeho umiestnenie sa rozhodli samotní majitelia, keď začali vnímať kontúry priestoru. Áno, je to symbol možno pre vyššiu cenu, hodí sa viac do luxusného butiku, salónu, či klenotníctva, no zároveň oslovuje aj lepšiu klientelu.

   

V Nitre vznikol priestor, ktorý sa vymiká zo štandardu, vzbudzuje zvedavoť a oslovuje aj novú klientelu. V priestore recepcie sa pokojne usadíte na nábytok z DUBLINO, komfortné kresielka doplnené o čalúnené pufy. „Noir smaragdová zelená“, čo je farba kresielok, pôsobí noblesne a elegantne a ide naozaj do hĺbky podvedomia. V rovnakej farbe tu prekvapivo nájdete závesy a detaily vkusne umiestnené v kontraste so strohými čiernymi kovovými policami naplnenými ponukou rôznorodých produktov na vlasy, telo a krásu. Dominantná tmavá smaragdová je farba, ktorú Michal často používa pri tvorbe interiérov kaviarní a reštaurácií, nakoľko pôsobí veľmi elegantne a luxusne a priznáva dojem rešpektu voči priestoru. Priestoru, ktorý nie je obyčajný, ale ako zákazník v ňom nájdete pridanú hodnotu.  Výhodou je, že vďaka spolupráci s DUBLINO dokážete doladiť čalúnenie stoličiek, kresielok a kompletného nábytkového sedenia do presne zvoleného odtieňa, ktorý ste pre daný priestor vybrali.


 

„Barber shop nie je vôbec jednoduché riešiť. Musíte vyladiť rôzne špecifiká, zbytky vlasov, zázemie, ktoré nie vždy v návale klientov personál stíha upratať. Mne sa páči nábytok z DUBLINO, elegantný minimalizmus, ktorý vystihuje charakter, ktorý som chcel docieliť. Ľudia sa majú orientovať na nábytok a nie na to prečo sú steny oškriabané“ hovorí Michal Staško.

 

Príďte sa pozrieť do Nitry a presvedčte sa sami. DUBLINO nie je len obyčajný obchod s nábytkom. Inšpirujte sa na našich sociálnych sieťach.