Pravidlá pre údržbu nábytku

Nábytok by sa mal používať v súlade s jeho určením a účelom


ÚDRŽBA DREVENÉHO NÁBYTKU

1. Nábytok, ktorý je určený do interiéru, by sa mal používať v suchých a uzavretých miestnostiach, ktoré sú chránené pred škodlivými poveternostnými vplyvmi a priamym slnečným žiarením.

2. Teplota vzduchu v miestnostiach by mala byť medzi 10 – 30°, relatívna vlhkosť vzduchu  40 – 70%. Interiérový nábytok by nemal byť umiestnený menej ako 1 meter od aktívnych zdrojov tepla.

3. Drevené produkty a časti produktov (nohy stoličiek, drevené operadlá, stolové dosky, atď.) by mali byť čistené mäkkou a suchou, prípadne mierne navlhčenou handrou a následne utreté dosucha. Na drevené povrchy nepoužívajte žiadne čistiace chemikálie!  

4. Drevo a dyha, ako prírodné produkty, majú v závislosti od miesta pôvodu a podmienok biotopu diverzifikovanú kresbu dreva. Typ sfarbenia a špecifická štruktúra neznižujú kvalitu výrobkov, naopak zdôrazňujú ich prírodný pôvod a jedinečnosť. Viaceré stolové dosky, stoličky a ich časti sú vyrobené z rôznych druhov prírodných materiálov (masívne drevo, ohýbané drevo, prírodná dyha, buková preglejka), ktoré majú odlišné vlastnosti. Z tohto dôvodu, sa pri produktoch môžu vyskytnúť rozdiely v odtieni farieb (napr. odtiene stolovej dosky, nožičiek, operadla stoličky, atď.). Pod vplyvom svetla sa mení aj odtieň dreva a dyhy. Nábytok podlieha vonkajším podmienkam ako je teplota a vlhkosť vzduchu, čo znamená, že drevo neustále „pracuje“. To môže mať za následok malé rozmerové zmeny, ktoré súvisia s prirodzenou reakciou dreva na podmienky, v ktorých sa nachádza. Vyššie uvedené prirodzené vlastnosti dreva, nemôžu byť dôvodom pre prípadné reklamácie.

5. Nábytok s prirodzenou dyhou si vyžaduje väčšiu opatrnosť pri používaní. Pri styku s ostrými a tvrdými predmetmi môžu ostať na povrchu škrabance a iné poškodenia laku. Zabráňte kontaktu dyhovaných povrchov s horúcimi predmetmi, alkoholom a rozpúšťadlami, ktoré môžu spôsobiť zakalenie a zmenu farby laku.

6. Nábytok s olejovanou povrchovou úpravou si vyžaduje starostlivosť, ktorá pomôže zachovať jeho prirodzený vzhľad mnoho ďalších rokov. Aby bol nábytok stále ako nový, je potrebné dodržiavať pár základných pravidiel:

a.) Základné čistenie zahŕňa utieranie nábytku mierne vlhkou handričkou. Najlepšie výsledky budú dosiahnuté použitím handričky vyrobenej s mäkkej látky.

b.) Nepoužívajte silné čistiace prostriedky, odstraňovače farieb, odstraňovače lakov, parafín a terpentín, ktoré môžu spôsobiť nežiadúce sfarbenia a fľaky na povrchu.

c.) Aj keď výrobok vykazuje značnú odolnosť proti alkoholu, rozliaty alkohol okamžite odstráňte, aby ste zabránili jeho vstrebaniu do hlbších vrstiev dreva.

d.) Neumiestňujte horúce predmety priamo na nábytok.

e.) Ak chcete z olejovaného nábytku odstrániť odolné škvrny, najskôr povrch utrite handričkou namočenou v jemnej zmesi vody a mydla alebo prípravku na umývanie riadu. Obnova následne spočíva v nanesení oleja na celý povrch nábytku. Takáto obnova oleja sa odporúča robiť približne raz ročne.

Škody spôsobené nedodržaním vyššie uvedených odporúčaní, nie sú dôvodom pre reklamáciu.


ÚDRŽBA ČALÚNENEHO NÁBYTKU


Čalúnený nábytok v látke, koži, či koženke je nutné chrániť pred priamym slnečným žiarením, vysokou vlhkosťou vzduchu, chemickými látkami,  ale aj nadmerným suchom či vysokými teplotami.

1. Poťahové látky by mali byť čistené ohľaduplne k povrchovému materiálu. Prach je nutné odstrániť vysávaním, alebo použitím jemnej kefy. Ak potrebujete odstrániť čerstvý fľak, použite jemne navlhčenú handričku.

2. Na údržbu nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky. Vyhýbajte sa kontaktu so žieravinami, liehom,  acetónom a inými chemickými látkami.

3. Používajte iba prostriedky určené na čalúnené povrchy, pričom je nutné rozlišovať povrchovým materiál. Čistiace prostriedky určené na látkové povrchy nepoužívajte na údržbu kože, koženky a opačne.

4. Ak chcete čalúnený nábytok udržať v čo najlepšej kvalite a odolnosti voči opotrebeniu a znečisteniu, použite impregnačné ošetrenie a čistiace prostriedky DUBLINO:

    ČISTIACE A IMPREGNAČNÉ PROSTRIEDKY NA LÁTKOVÉ POVRCHY

    ČISTIACE A IMPREGNAČNÉ PROSTRIEDKY NA KOŽENKU

Tieto odporúčané čistiace prostriedky sú vhodné aj na čistenie fľakov, preto odporúčame mať ich stále po ruke. Prípadné znečistenie odporúčame ihneď ošetriť čistiacim prostriedkom DUBLINO a nenechať fľaky zaschnúť.

Škody spôsobené nesprávnou údržbou či manipuláciou s nábytkom a nedodržaním vyššie uvedených odporúčaní, nie sú dôvodom pre reklamáciu.