Základné pravidlá používania farieb v interiéroch barov, reštaurácií a kaviarní

04 August 2020
Základné pravidlá používania farieb v interiéroch barov, reštaurácií a kaviarní
Vhodný výber farieb do verejných interiérov nie je úplne najjednoduchší. Vlastne je to celkom veda - a to doslovne. Tým, ako farby ovplyvňujú psychiku zákazníkov, a aký majú vplyv na vnímanie priestoru, sa zaoberá celá rada odborných štúdií. Práve tento článok vám poskytne základný prehľad o tejto problematike.

Vnímanie farieb a svetlo

Bolo by ideálne začať tým, že si najskôr ozrejmíme samotný pojem "farba". Farba predstavuje vnem vytvorený v oku a následne spracovaný mozgom. Dôvodom tohto vnemu je svetelné žiarenie odrážané od predmetov. V skratke môžeme povedať, že pozorovaný predmet má farbu svetla, ktoré sa od neho odráža či vyžaruje do nášho oka. Keď si napríklad budete prezerať vzorkovníky farieb pod studeným žiarivkovým svetlom, budú sa vám farby javiť inak, ako keď sa na ne pozriete vonku pod slnečným svetlom.

Práve na toto je nutné myslieť aj pri výbere farieb do interiéru. Než nakúpite prístroje a nábytok do reštaurácie, baru alebo kaviarne a skôr, ako objednáte náterové farby, tak si rozhodne vyskúšajte, ako vami zvolené farby budú vyzerať vo svetelných podmienkach vášho interiéru. A v prípade, že dané miestnosti disponujú oknami, ktorými do interiéru prúdi denné svetlo, musíte vziať do úvahy aj fakt, že sa svetelné podmienky interiéru budú meniť. A to v závislosti od dennej doby, aktuálneho počasia a ročného obdobia.

Človek a farby

Človek patrí k tej menšine živočíšnych druhov, ktorá je obdarená farebným videním. Schopnosť farebného videnia pravdepodobne súvisí s našimi opičími predkami a ich potrebou rozoznať zrelé ovocie od toho nezrelého. Samotné získanie schopnosti vnímať farby však má v našom ľudskom svete aj iné uplatnenie. Korene toho, prečo na nás určité farby pôsobia tak a iné onak, možno hľadať už u našich predkov.

Farby poskytujú príležitosť na zmenu vnímania priestoru

Ľudský zrak nie je úplne dokonalý a je možné ho oklamať prostredníctvom svetelných optických ilúzií. Napríklad vhodným skombinovaním farieb ľahko vytvoríte dojem, že priestor má iné rozmery, než sú tie skutočné. Kombináciami farieb môžeme opticky skrátiť aj predĺžiť dĺžku múrov, vyvolať dojem vyššieho aj nižšieho stropu a vytvoriť iné optické hry. Správne použité farby vám tiež pomôžu upozorniť na určité predmety v priestore, alebo ich naopak efektne zakryť. Ak napríklad barový pult a barové stoličky budú mať tmavšiu či výraznejšiu farbu ako zvyšok interiéru, tak bar akosi opticky "vystúpi" do priestoru.

Problematika je samozrejme ďaleko zložitejšia a mohli by sme si tu menovať ďalšie a ďalšie pravidlá optiky a optických hier. Avšak, bolo by to zbytočné, pretože tomu sa venuje množstvo odborných kníh.

Aj farby dokážu meniť našu psychiku

Že farby pôsobia na psychiku, o tom sa vie už dlhšiu dobu. Tento fakt je skúmaný ako z psychologického hľadiska, tak z hľadiska kultúrnej antropológie - a je nepochybné, že farby majú vplyv na rozpoloženie ľudskej mysle. Veľmi zjednodušene povedané: Teplé farby zvyšujú subjektívny pocit tepla a podporujú kreativitu či celkovú aktivitu človeka. Niekedy však môžu až znepokojovať. Studené farby zase upokojujú a stimulujú duševnú činnosť.

  • Typické teplé farby: červená, žltá, oranžová,...
  • Typické studené farby: zelená, modrá, fialová ...

Každá farba a každý odtieň má na psychiku mierne odlišné účinky. Tiež závisí aj od ich vzájomného kombinovania a celkovej intenzity použitia v priestore. Ľudia ale vnímajú farby individuálne, pričom toto vnímanie je podmienené aj kultúrnymi, generačnými a samozrejme osobnostnými rozdielmi.

Aj v tomto prípade je problematika veľmi obsiahla a v tomto článku ju nemožno opísať celú. Môžeme však spomenúť aspoň pár konkrétnych príkladov pôsobenia farieb:

  • Nadmerne svetlá podlaha môže u ľudí vyvolávať pocit neistoty, pričom citliví sú najmä opití ľudia
  • Hnedá pôsobí dojmom mohutnosti a stability, preto je to ideálna farba na podlahu a na stolové dosky
  • Svetlé farby na stene opticky zväčšujú priestor a tmavé farby ho zase zmenšujú
  • Farby, ktoré pre našich predkov znamenali nebezpečenstvo, nás dokážu niekedy znepokojiť
  • Veľmi výrazné farby pútajú zvýšenú pozornosť
  • Chuť do jedla podporia rôzne odtiene oranžovej
  • Modrá je farbou pokoja a bezpečia

Farby v interiéri musíte vždy vhodne zladiť

Farby musia byť navzájom zladené, aby sa k sebe hodili a vytvárali žiaduci dojem. Akékoľvek hry s farbami preto musia byť vopred dostatočne premyslené, ideálne už v základnom koncepte podniku. A to od podlahy, cez stoličky a stoly, až po strop. Odporúčame si najprv vybrať pre celý interiér 1- 2 základné dominantné farby a tie následne kombinovať s inými odtieňmi. Aspoň jedna z týchto dvoch základných farieb by sa mala objaviť v každej miestnosti - ako jednotiaci prvok priestoru. Pozor však na výrazné farby! Tie rozhodne nepoužívajte ako základné dominantné odtiene.

V žiadnom prípade nezabúdajte, že interiér reštaurácie, baru či kaviarne navrhujete hlavne pre hostí a nie pre seba. Váš subjektívny vkus preto nesmie byť jediným parametrom pri výbere farieb.